DUYURU
Tarih: 21.01.2018| Okunma Sayısı: 1800

BASINA VE KAMUOYUNA

 

   İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuk yaşta gebelikler ve doğumların ilgili mercilere bildirilmediğine dair iddialar ve sonrasında, sorunun, sadece, suçu fark eden kamu görevlisinin ya da sağlık mesleği mensubunun bildirim yapması zorunlu mudur değil midir noktasında tartışılmasını büyük kaygı ile izlemekteyiz.

 

   Tüm suçlar için geçerli olmak üzere, herkes (TCK 278. madde) kamu görevlisi (TCK 279. Madde) sağlık mesleği mensupları (TCK 280. madde), suçu bildirmekle yükümlüdürler. 15 yaşından büyük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar belli koşullarda şikayete tabidir. Ancak suçun şikayete tabi olması bildirim yükümlülüğünü bertaraf etmez. Zira; 15 yaşından büyük olan çocuğa karşı işlenen suçun hukuki nitelemesini yapmak, mağdur çocuğun 15 yaşından büyük olup olmadığını belirlemek, suçun cebir tehdit, hile ile işlenip işlenmediğini, mağdur çocuğun cinsel davranışı algılama yeteneği bulunup bulunmadığını tespit etmek, sonuç olarak eylemin şikayete tabi olup olmadığını ve şikayetin bulunup bulunmadığını belirlemek yetkisi savcıya aittir. İhbar yükümlülüğü olan kamu görevlisinin ya da sağlık mesleği mensubunun tüm bu hususları tespit etme görev ve yetkisi yoktur. Bu nedenle de çocuğa karşı işlenen cinsel eylemi öğrendiklerinde soruşturma yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına bildirmekle yükümlüdürler. Bunun yanı sıra bir diğer bildirim yükümlülüğü de cinsel istismar sonucu hamile olan çocuğun ve hatta onun doğurduğu/doğuracağı çocuğun korunma ihtiyacının karşılanması için Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılması gereken bildirimdir. (Çocuk Koruma Kanununun 6. Maddesi uyarınca yapılması gereken bu bildirimi yapmayan kamu görevlisinin soruşturulması ise yine Çocuk Koruma Kanununun 44. Maddesi uyarınca idari makamların iznine tabi değildir.) Sayın İstanbul Valisinin “15-18 yaş arasındaki çocukların hamileliğine ilişkin bildirim yükümlülüğü yok” ifadesinin hukuken karşılığı bulunmamaktadır. Bu konudaki hukuki gerçekliği vurgulamayı görev bilmekle birlikte sorunun bununla sınırlı olmadığının ve asıl yapılması gerekenlerin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

   Konunun gündeme oturmasından bu yana, maalesef, hamile çocukları polise bildirmeyen iki görevli hakkında soruşturma başlatılmasından başka somut adım atıldığına tanık olamadık. Olayın kendisi, yani kısa bir zaman zarfında çok fazla sayıda çocuğun hamile olarak hastaneye başvurmuş olması büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Biz bu sorunla nasıl mücadele etmekteyiz. Elbette bu sorunun cevabı, “bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenleri cezalandırarak..” olmayacaktır. Bu olay Küçükçekmece ile sınırlı bir sorun olarak görülmemeli ve tüm hastanelerde konuyla ilgili inceleme başlatılmalıdır. Hamile olarak hastaneye başvuran istismar mağduru çocukları ve bu hamilelikten doğacak çocukları koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Anayasamızın 41. Maddesi gereğince, devletin çocukları her türlü istismara karşı koruyucu tedbirleri alma yükümlülüğünün gereği olarak konunun kapsamlı bir şekilde incelenmesi, bu kadar az zamanda bu kadar çok sayıda çocuğun cinsel istismarına yol açan sosyal sorunlar varsa ortaya çıkarılması ve üzerine gidilmesi gerekmektedir.

 

   Kocaeli Barosu olarak, bu sorunun, çocuğun yüksek yararını gözeterek, çocuk odaklı bir yaklaşımla çözüme ulaşılması için yetkili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.

 

Saygılarımızla.

 

KOCAELİ BAROSU ADINA

             BAŞKAN

          AV.SERTİF GÖKÇE 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Ekim 2018><<
Ekim 2018
 PSÇPCCP
3924252627282930
401234567
41891011121314
4215161718192021
4322232425262728
442930311234

20.10.2018
AV. SERTİF GÖKÇE
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.